Hambaravi Kliinik

Ortodont

Ortodontia tegeleb hammaste ja lõualuude asendite parandamisega. See hõlmab erinevaid ortodontilisi aparate ja ravivõimalusi, mis aitavad kaasa nii funktsionaalsusele kui ka esteetikale.

Ortodontilisi aparate on mitmeid, igaühega lahendatakse spetsiifilisi probleeme. Traditsioonilised breketid on valmistatud metallist ja keraamikast ning kinnitatakse hammaste esipinnale. Need sobivad suurepäraselt keerukamate juhtumite raviks.

Invisalign on nähtamatu ja eemaldatav kapesüsteem, mis sobib kergete ja keskmiste hambumusprobleemide lahendamiseks. Kapesid vahetatakse iga paari nädala tagant, et järk-järgult liigutada hambad soovitud asendisse.

Funktsionaalsed ortodontilised aparaadid, nagu näiteks erinevad klambrid ja suulaelaiendid, aitavad korrigeerida lõualuu kasvu ja positsiooni, eriti noorematel patsientidel. Iga ortodontilise aparatuuri valik sõltub konkreetsest juhtumist ja patsiendi vajadustest.

Ortodontia funktsionaalsus ja esteetika

Ortodontia ei paranda ainult naeratuse esteetikat, vaid ka hammaste ja lõualuude funktsionaalsust. Hästi joondatud hambad soodustavad paremat hammustust (ugriz) ja söömist.

Korralikult paigutatud hambad on kergemini puhastatavad, vähendades kaariese ja igemehaiguste riski. Lisaks sellele aitavad õige hambumus ja lõualuude asend vältida lõualihaste pinget ja peavalu.

Esteetiliselt annab ortodontiline ravi inimesele enesekindlust, kuna sirged ja ühtlased hambad on atraktiivsemad. Esteetilise ravi kõrvalparandab ortodontia ka inimese üldist suuhügieeni ja tervist.

Ortodontilise ravi etapid

Ortodontiline ravi sisaldab mitmeid etappe, alates esmastest uuringutest kuni aktiivse ravi ja retentsiooni perioodini. Iga etapi jooksul kasutatakse erinevaid meetodeid ja tehnikaid, et saavutada parimad tulemused.

Diagnostika ja planeerimine

Diagnoosi ja ravi planeerimise etapis teeme põhjaliku uurimise. Selleks kasutame röntgenipilte, fotograafiat ja hammaste mudelite võtmist. Röntgen aitab meil näha hambajuurte asendeid ning hinnata luukoe seisundit.

Pärast andmete kogumist koostatakse detailne raviplaan. Selles plaanis määratakse ravi kestvus ja valitakse sobivad ravivõimalused, nagu näiteks nähtamatud sirgendajad või traditsioonilised breketid. Patsientidega arutatakse läbi kõiki variante ja riske, et nad tunneksid end mugavalt.

Aktiivne ravi

Aktiivne raviperiood algab, kui paigaldatakse valitud ortodontilisi seadmeid. Kõige levinumad on breketid ja nähtamatud sirgendajad, nagu Invisalign. Breketite puhul kasutatakse tavaliselt väikseid võrusid või kroone, et kinnitada seadmeid hammastele.

Raviperiood võib kesta mitu kuud või isegi aastat, sõltuvalt individuaalsest juhtumist. Regulaarsed visiidid ortodonti juurde on vajalikud, et kohandada raviseadmeid ja jälgida ravi edenemist. Ortodont kontrollib hammaste liikumist ja teeb vajalikke kohandusi.

Retentsiooni periood

Pärast aktiivse ravi lõppu algab retentsiooni periood. Selle etapi eesmärk on säilitada saavutatud tulemused ja tagada, et hambad ei pöörduks tagasi algasendisse. Kasutatakse retensioone, mis võivad olla eemaldatavad või fikseeritud.

Retentsiooni periood on samuti oluline patsiendi enesekindluse tagamiseks, kuna see aitab hoida hammaste sirget joont pikema aja jooksul. Jälgime patsiente regulaarselt, et veenduda ravi edukuses ja vajadusel teha kohandusi retensiooniseadmetes.

Erilised kaalutlused ja lisainfo

Ortodontilise ravi puhul mängivad olulist rolli sellised faktorid nagu vanus ja ravi rahastamise võimalused. Järgnevalt käsitleme täiskasvanute ortodontiat ning sellega seotud kulude hüvitamist.

Täiskasvanute ortodontia

Täiskasvanutel on ortodontiline ravi sageli keerulisem ja võib nõuda pikemat aega võrreldes laste või teismelistega. Vanematel patsientidel võib esineda lõualuu struktuurseid muutusi, mis vajavad erilist tähelepanu ja täpsemat planeerimist.

Hambumusanomaaliate korrigeerimine võib täiskasvanutel hõlmata mitmesuguseid seadmeid nagu breketeid, läbipaistvaid kapesid (Invisalign) ja mõnikord ka kirurgilisi sekkumisi. Müofunktsionaalne teraapia võib olla osa raviplaanist, aidates parandada suu- ja näolihaste funktsionaalsust ning saavutada püsivamaid tulemusi.

Ortodontilise ravi hüvitis

Alla 19-aastastel patsientidel on sageli juurdepääs Eesti Tervisekassa poolt rahastatud ortodontilisele ravile. Täiskasvanutel see võimalus aga tavaliselt puudub, kuid mitmed kliinikud pakuvad täiskasvanutele erinevaid rahastamisvõimalusi ja hüvitisskeeme.

Täiskasvanutel on oluline olla teadlik erinevatest finantseerimisvõimalustest ning eelnevalt uurida kliinikute pakutavaid teenuseid ja nende maksumust. See võimaldab teha informeeritud otsuse ja tagada ravi järjepidevus ja edukus.

Broneeri aeg vastuvõtule

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.